Jaki podręcznik do języka włoskiego wybrać, by nauka była szybka i efektywna?

Nauka języka włoskiego, tak samo jak proces przyswajania każdego innego języka obcego, to czynność, która trwa wiele miesięcy, a nawet lat, zaś nawet wieloletnie przygotowanie nie gwarantuje automatycznego uzyskania perfekcji. Wiele osób próbujących opanować podstawy języków obcych frustruje się, gdy po raz kolejny brakuje konkretnego słownictwa czy znajomości struktur gramatycznych – chociaż po pewnym czasie wydaje się logiczne, że powinniśmy uzyskać poziom rodzimego użytkownika języka obcego. Dlaczego tak często nie udaje nam się osiągnąć zamierzonych celów? Jak się przygotować do nauki języków obcych? Okazuje się, że kluczem do sukcesu jest… już samo wybranie odpowiedniej książki do nauki języka włoskiego.

Jak dokonać wyboru książki do nauki języka włoskiego? Zacznij od obrania odpowiedniego poziomu!

Najczęstszym błędem, jaki popełniamy podczas nauki języków obcych jest dobranie podręcznika o złym profilu i poziomie. Chociaż może nam się wydawać, że znamy już podstawy języka, to jednak wraz z kolejnymi rozdziałami na zbyt wysokim poziomie rozumiemy coraz mniej, nasze zaległości się pogłębiają, co z kolei prowadzi do frustracji i – w efekcie – do porzucenia nauki języka. Z kolei wybranie zbyt niskiego poziomu skutkuje nudą i brakiem jakichkolwiek efektów. Dlatego tak ważne jest, by podręcznik do języka włoskiego dobrany był do naszych umiejętności. A jak je oszacować?

Wiele w tej kwestii pomoże opracowana przez Radę Europy skala CEFR:

  • Poziom A1 – Livello base

Osoba na tym poziomie rozumie i potrafi stosować potoczne wyrażenia oraz bardzo proste wypowiedzi na temat konkretnych potrzeb życia codziennego oraz prowadzić prostą konwersację, jeśli rozmówca mówi wolno, zrozumiale i jest gotowy do pomocy.

  • Poziom A2 – Livello elementare

Osoba na tym poziomie rozumie wypowiedzi i często używane zwroty związane z życiem codziennym. Potrafi porozumieć się w prostych rutynowych sytuacjach komunikacyjnych, wymagających tylko bezpośredniej wymiany zdań na tematy znane i typowe.

  • Poziom B1 – Livello intermedio o „di soglia”

Osoba tym poziomie rozumie znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w jasnych, standardowych wypowiedziach, które dotyczą znanych jej spraw i zdarzeń typowych. Potrafi tworzyć proste, spójne wypowiedzi ustne lub pisemne na tematy, które są jej znane bądź ją interesują.

  • Poziom B2 – Livello intermedio superiore

Osoba na tym poziomie rozumie znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w złożonych tekstach na tematy konkretne i abstrakcyjne, potrafi porozumiewać się płynnie i spontanicznie.

Nauka języka włoskiego lekka i przyjemna – jaki podręcznik do języka włoskiego wybrać?

Warto jednak pamiętać, że poziom to nie wszystko, a książki do nauki języka włoskiego mają swoją specyfikę. Oto przegląd najważniejszych pozycji:

  1. Nuovo Progetto Italiano Corso multimediale di lingua e civiltà italiana

Jeśli chodzi o książki do nauki języka włoskiego, najczęściej wybierana pozycja. Podręcznik posiada mocno skondensowaną wiedzę i obszerne, kilkunastostronicowe rozdziały, składa się w dużej mierze z tekstu czytanego – książka zdecydowanie dla zmotywowanych.

  1. Rete! Corso multimediale d’italiano per stranieri

Podręcznik skupiający się na kwestiach gramatycznych oraz słownictwie – jako zalety książki wymienia się przede wszystkim czytelność i atrakcyjna szata graficzna, zaś wśród minusów należy wyróżnić małą ilość ćwiczeń (po więcej należy wejść na platformę internetową).

  1. Nuovo Espresso Libro dello studente e esercizi

Podręcznik skupiający się na multimedialności – treść odsyła do zawartości platformy internetowej prowadzonej przez wydawnictwo. Książka przeznaczona zarówno dla zorganizowanych grup, jak i dla osób uczących się samodzielnie – podręcznik pełen jest praktycznych porad oraz tego, co moglibyśmy usłyszeć od żywego nauczyciela, a przy tym zachowuje swoją graficzną atrakcyjność.

  1. Ciao! Język włoski dla początkujących

W odróżnieniu od pozostałych – podręcznik napisany przez Polkę. W odróżnieniu od pozostałych książek do nauki języka, „Ciao!…” proponuje wiedzę przy jednoczesnym minimalizmie stylu. Nie znajdziemy tutaj porywających grafik, natomiast książka pełna jest praktycznych porad oraz rozbudowanej warstwy słownictwa. To wszystko sprawia, że „Ciao!…” jest często wybierany jako najciekawsza alternatywa dla uznawanych za infantylne podręczników włoskiego autorstwa.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *