Powoli zaczynamy przyzwyczajać się, że tradycyjne metody nauki odchodzą do lamusa. Coraz mocniej odchodzi się od nauki języków w szkołach językowych na rzecz samodzielnego przyswajania wiedzy. Czy nauka włoskiego w taki sposób może okazać się równie skuteczna, co szlifowanie języka w grupie pod okiem fachowców? Z jednej strony wydaje się, że jest to niemożliwe. Jednak warto zauważyć, że najwybitniejsi poligloci „chłoną” kolejne języki na własną rękę, a za zaletę takiego podejścia uważają przede wszystkim wejście w rolę nauczyciela i żywsze pobudzanie neuronów w mózgu. Warto więc zastanowić się, czy aplikacja do nauki włoskiego i innych języków obcych nie będzie lepszym sposobem nauki, niż spędzanie wielu godzin w sali lekcyjnej.
Aplikacje do nauki – czemu nauka włoskiego w telefonie może być równie skuteczna?
Chociaż sceptyczne podejście do wynalazków takich jak aplikacja do nauki włoskiego jest jak najbardziej zrozumiała, to jednak w ostatnich latach coraz częściej okazuje się, że nawet w tym aspekcie wsparcie technologii może być naprawdę skuteczne. Nie powinno budzić zdziwienia twierdzenie, że osoby pragnące opanować język włoski już za kilka lat będą korzystać tylko i wyłącznie z aplikacji i materiałów dostępnych w internecie. Dlaczego? Oto najważniejsze powody!
Nauka włoskiego z aplikacją jest możliwa w każdej dogodnej chwili
W czasach, gdy poruszamy się coraz szybciej i mamy coraz mniej czasu wolnego, każda sekunda jest na wagę złota. Czemu więc nie poświęcić czasu spędzanego na podróży metrem czy pociągiem na naukę języka?
Aplikacje proponują krótkie bloki na naukę
Podczas, gdy lekcja z nauczycielem trwa 45, a nawet 60 minut, nauka z aplikacją może zająć nawet tylko 10 minut dziennie! Lekcje podzielone na krótkie bloki tematyczne sprawiają, że nie musimy planować długiego czasu na naukę, a efektywny kwadrans może dać takie same efekty, jak 1 godzina w dużej grupie w szkole językowej.
Motywująca siła aplikacji
Aby opanować język włoski, potrzeba nie tylko zapału, lecz także sumienności. I choć możemy szukać wymówek na uniknięcie lekcji w szkole języków obcych, to jednak aplikacji nie oszukamy – często wysyłane powiadomienia nie tylko denerwują, ale także mobilizują do nauki języka.
Poznaj 3 najlepsze aplikacje do nauki języka włoskiego!
1. Duolingo
Zdecydowanie najbardziej znana z aplikacji, uchodząca również za prekursora tej dziedziny rynku. Nauka z Duolingo jest dziecinnie prosta dzięki intuicyjnemu podziałowi lekcji na zagadnienia leksykalne i gramatyczne. Do tego należy dodać, że odkrycie kolejnych poziomów jest możliwe wyłącznie po przejściu przez wszystkie ćwiczenia lub zaliczeniu testu – w ten sposób mamy pewność, że opanowany materiał mamy w jednym palcu.
2. Memrise
Memrise to aplikacja działająca na zasadzie fiszki – lekcje skupiają się na poznaniu odpowiedniego słownictwa, zaś zachętą do regularnej pracy są punkty i rankingi. Warto jednak pamiętać, że darmowa wersja aplikacji jest mocno okrojona, zaś pełne możliwości możemy poznać jedynie po zakupieniu rocznej licencji.
3. Mondly
Mondly to, podobnie jak Duolningo, wielojęzykowy projekt sprawiający, że język włoski jest przystępny dla użytkownika, stając się jedynie narzędziem w spełnianiu naszych aspiracji. Aplikacja wchodzi użytkownikom na ambicję, proponując dzienne lekcje oraz rankingi, dzięki czemu nie jest łatwo uniknąć codziennej dawki języka obcego. Podobnie jak Memrise, Mondly jest programem płatnym.
Czy warto płacić za aplikacje do nauki włoskiego?
Wielu użytkowników zastanawia się, czy jest sens płacić za aplikacje takie jak Memrise czy Mondly. I choć na rynku dostępne są tak rozbudowane bezpłatne programy jak Duolingo, to jednak warto pamiętać, że trudno nauczyć się języka bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Podręczniki, wynagrodzenie dla nauczyciela – za to wszystko płacimy, gdy decydujemy się na tradycyjne lekcje języka obcego. Czemu więc nie potraktować aplikacji do nauki jako inwestycji i nie zapłacić tych kilkunastu złotych miesięcznie za dostęp do najlepszych możliwych materiałów?
Na imię mam Kuba i jestem urodzonym opolaninem. Od ponad dwóch lat swoją pasję do pisania łączę z pracą nauczyciela języka włoskiego. Dzięki temu sporo czytam, wciąż zdobywam kolejne doświadczenia i jestem w nieustannym rozwoju zawodowym. Dzięki temu z przyjemnością mogę podzielić się z Wami swoimi spostrzeżeniami i wiedzę z zakresu szeroko pojętej lingwistyki. Znam tajniki tego zawodu i wiem, że teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. W wolnych chwilach słucham dobrej muzyki z przyjaciółmi.