Matura z włoskiego – 3 porady, dzięki którym uzyskasz wymarzony wynik!

Jeżeli istnieje egzamin, który budzi największy postrach wśród zdających, to z pewnością jest to matura. Wprawdzie polskiemu egzaminowi dojrzałości daleko do południowokoreańskiego Suneung, jednak co roku w maju dziesiątki 18- i 19-latków rwą włosy z głowy. I choć próg zdawalności na poziomie 30% dotyczy jedynie przedmiotów na poziomie podstawowym (pisemny język polski, matematyka oraz język obcy nowożytny, a także ustny język polski i język obcy), to jednak nerwy pojawiają się również w związku z przedmiotami nieobowiązkowymi. A wśród nich pojawia się coraz częściej wybierany język włoski. Czy matura z włoskiego jest trudnym egzaminem? Podpowiadamy, jak się przygotować do tego testu!

Matura z włoskiego – jak się do niej przygotować?

Chociaż język włoski posiada własną unikatowość i niepowtarzalne brzmienie, to jednak na poziomie egzaminu maturalnego nie wyróżnia się praktycznie niczym. Dobrze wiedzieć, że arkusze przygotowywane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną są uniwersalne, co oznacza, że na egzaminie z każdego języka obcego pojawiają się odkładnie te same typy zadań. Jest to o tyle pocieszające, że maturzyści podchodzący do więcej niż jednego egzaminu z języka obcego mogą mieć świadomość tego, czego się spodziewać. A jak się przygotować do tak poważnego egzaminu, jakim jest matura z włoskiego? Oto naszych kilka najlepszych rad!

 1. Wypełniaj arkusze maturalne z poprzednich lat

Chociaż egzamin podobno sprawdza poziom, na którym się znajduje nasz język włoski, to jednak nie jest to do końca prawda. W rzeczywistości matura sprowadza się do opanowania podstawowych umiejętności, które jak najbardziej można wypracować w ciągu nauki języka w szkole średniej. Pomocne w tej kwestii są archiwalne testy, których pełno jest w internecie – są publikowane zarówno przez CKE (w nowej formule od 2015 r.), jak i na innych stronach, gdzie znajdziemy arkusze nie tylko z sesji majowych, lecz także matury próbne i poprawkowe. Przy entym egzemplarzu matury wypełnianie przychodzi niejako automatycznie (a zagadnienia niekiedy się powtarzają!).

 1. Zapoznaj się z informatorem dostępnym na stronach CKE

Chociaż informator liczy sobie kilkadziesiąt stron, to jednak dobrze pamiętać, że jest to narzędzie w służbie maturzystów. Znajduje się tam nie tylko szczegółowe omówienie typów zadań, jakie oferuje matura, lecz także wykaz najczęściej popełnianych przez abiturientów błędów. Do tego z informatora dowiemy się na przykład tego, że w ramach wypowiedzi pisemnej pojawić się mogą jedynie trzy typy tekstów:

 • rozprawka,

 • artykuł publicystyczny,

 • list formalny.

Z informatora dowiemy się również, na co należy zwrócić uwagę w każdym z konkretnych tekstów (zobaczymy, jakie elementy – często przez nas pomijane – są dodatkowo punktowane).

Rozprawka:

 • omawia zagadnienie w sposób przejrzysty i logiczny,

 • wszystkie jej części (wstęp, rozwinięcie, zakończenie) są podporządkowane jednej myśli głównej,

 • zawiera jasno sformułowaną tezę, odpowiednią do formy (rozprawka za i przeciw lub rozprawka przedstawiająca opinię),

 • charakteryzuje się stylem formalnym.

Artykuł publicystyczny:

 • omawia zagadnienie w sposób przejrzysty i logiczny; wszystkie jej części (wstęp, rozwinięcie, zakończenie) są podporządkowane jednej myśli głównej,

 • zawiera jasno sformułowaną tezę, odpowiednią do formy (rozprawka za i przeciw lub rozprawka przedstawiająca opinię),

 • charakteryzuje się stylem formalnym.

List formalny:

 • zawiera we wstępie określenie celu, w jakim został napisany,

 • omawia dane zagadnienie w sposób przejrzysty i logiczny,

 • zawiera elementy typowe dla formy: odpowiedni zwrot rozpoczynający i kończący, akapity itp.

 1. Ćwicz wypracowania!

Chociaż matura jest obszernym egzaminem, to jednak najwięcej uwagi poświęca się wypowiedzi pisemnej. I choć czasami pisanie kolejnego tekstu wydaje się nad wyraz męczące, to jednak warto opanować do perfekcji znajomość tego elementu – zwłaszcza, że możemy za niego dostać aż 13 z 50 punktów! Dlatego warto pisać dużo, a tematy czerpać z egzaminów z innych języków. Ich struktura jest identyczna, zaś tematy niekiedy znacznie ciekawsze!

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *