Sprawdzanie błędów ortograficznych – jakich programów używać?

Sprawdzanie błędów ortograficznych jakich programów używać?

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak można łatwo sprawdzić błędy w tekście, aby nie trzeba było ślęczeć nad nim ze słownikiem w ręku? Z pewnością wiele razy. W końcu dziś czas to pieniądz, więc każda minuta jest na wagę złota. Tym bardziej gdy na co dzień pracujesz tworząc teksty, bo jesteś powiedzmy copywriterem albo prowadzisz własny blog. Szukasz więc szybkich i sprawdzonych metod na to, aby sprawdzać teksty pod każdym względem. Nie tylko pisowni, ale i ortografii czy gramatyki. Czy są jakieś programy, które zapewnią korektę tekstów na wysokim poziomie i na dodatek są bezpłatne? Oczywiście, że tak! Sprawdzamy więc jakich programów używać przy sprawdzaniu błędów ortograficznych i nie tylko. Oto kilka słów w tym temacie.

Skąd te błędy w pisowni?

Wydaje Ci się, że dziś błędy ortograficzne to absolutna rzadkość. No, mogą się zdarzyć pomyłki w pisowni, czyli literówki, ale na pewno ortografia jest naszą mocną stroną. Okazuje się, że wcale tak nie musi być. Dziś, w dobie Internetu i audiobooków czytamy coraz mniej książek. A to była najlepsza metoda do nauki ortografii czy zasad gramatycznych, Oczywiście, pomijam tu wkuwanie regułek i zasad. Dlatego osoby oczytane nie miały żadnego problemu z pisownią i ortografią. Po prostu przez „opatrzenie” z poprawnością pisowni wzorkowo ją zapamiętywały. Obecnie jednak coraz więcej osób, nawet oczytanych zaczyna mieć problem z ortografią. Wynika to także z faktu, że coraz rzadziej piszemy odręcznie, a pióra zastąpiła klawiatura komputera. Jaki mamy efekt? Można określić to jako wtórny analfabetyzm. Jednak, żeby nie być tu złym prorokiem, warto wiedzieć, że błędy zdarzają się każdemu. Nawet najlepszym. Tym bardziej więc warto dopracować teksty tak, aby wszystko było idealnie, pod każdym względem. Dlatego z pewnością nikt, kto pracuje tworząc teksty w edytorze Word nie wyobraża sobie treści, które nie zostały sprawdzone pod kątem pomyłek. Jak to zrobić, żeby nie tracić czasu ani energii na korektę? Oczywiście, zawsze można wziąć do ręki tradycyjny słownik i sprawdzać tekst słowo po słowie. Tylko po co? To tak naprawdę praca dla wytrwałych i mających mnóstwo wolnego czasu. Jeśli go nie masz, podpowiadamy jak szybko i sprawnie wyłapać błąd pisowni i skorygować go.

Warto przeczytać: Jak zdobyć zlecenia na tłumaczenia?

Sprawdzanie pisowni i gramatyki na jedno kliknięcie

Okazuje się, że sprawdzanie pisowni jest prostsze niż nam się wydaje. I wcale nie trzeba w tym celu kupować licencjonowanych drogich programów. Wystarczy pakiet Office na komputerze czy laptopie. Okazuje się, że wszystkie programy pakietu Microsoft Office dostosowane są do sprawdzania pisowni, a większość z nich także może sprawdzać gramatykę. To jeden z tych sektorów pakietu, który zdobywa coraz większe grono miłośników. Jak można zacząć z niego korzystać? To proste. Otóż moduł ten znajduje się w dobrze wszystkim znanym programie Microsoft Word. Co prawda, najczęściej służy on tylko do pisania, ale warto odkryć jego nowe, genialne funkcje poprawiające jakość tekstu. I tak naprawdę nawet nie musisz tej funkcji włączyć, bo ona już jest! To niesamowite ułatwienie. Tym bardziej, że moduł sprawdzania pisowni możemy samodzielnie uruchomić. Jak? To dziecinnie proste. Wystarczy nacisnąć przycisk F7. Zawsze możesz to zrobić ręcznie, poprzez wstążkę, która znajduje się na górze ekranu, skąd wybierz polecenie „Recenzja”. Dalej program poprowadzi Cię sam. A jak działa to cudo?

W przypadku znalezienia błędów pisowni, zostanie wyświetlone okno, w którym będzie wyświetlony pierwszy wyraz, w którym moduł wykrył błędną pisownię. Zawsze można też podczas pisania na bieżąco sprawdzić pisownię w dokumencie tekstowym. Jak? To też jest bardzo proste. Wystarczy zaznaczyć wyraz, który wydaje się napisany z błędem, kliknąć prawy przycisk myszy i program wyświetli propozycje jego korekty i poprawną formę. A jak wykryć, który wyraz jest błędnie napisany? To też proste. Wystarczy włączyć automatyczne sprawdzanie pisowni i gramatyki. Wtedy program potencjalne błędy będzie oznaczać czerwoną falowaną linią. W ten sposób bez trudu wychwycisz pomyłkę. Kolejną genialną opcją jest automatyczna korekta. Jednak warto pamiętać, że program sam poprawi błędy, ale może nie rozpoznać nazw własnych. Zalecamy zatem ostrożność.

Redaktor – genialny wynalazek Microsoft

To kolejna usługa, która ułatwia pracę w tekstem. A jak działa? Potrafi wyłapać nie tylko literówki, ale i błędy interpunkcyjne. Redaktor podkreśla wykryte problemy. Jednak nie decyduje za Ciebie czy je poprawić czy też zignorować. Tu kontrolę zawsze masz Ty jako autor tekstu. W ramach tej usługi wykonywana jest korekta w zakresie pisowni i gramatyki. Usługa ocenia także język, słownictwo i zwięzłość. Na końcu redaktor wystawia ocenę tekstu. Redaktor jest dostępny jako rozszerzenie przeglądarek Microsoft Edge i Chrome, jest także dodawany do aplikacji Word i Outlook. Ale nie zapominajmy, że także i Pages czy Google Docs mają taki korektor. Czy jednak to wszystko, co możemy zrobić, aby nasz tekst był lepszy? Oczywiście, że nie. Od czego są korektory online!

Program do korekty tekstu online

Doskonałym narzędziem jest korektor tekstu, z którego możemy korzystać online. Jednym z takich jest Language Tool. To jeden z najlepszych asystentów pisania i programów do sprawdzania pisowni. Jego ogromną zaletą jest to, że jego podstawowa wersja jest za darmo. To program, w którym na bieżąco sprawdzana jest pisownia, ale nie tylko. Jego niesamowitym atutem jest, że poprawianie błędów odbywa się automatycznie. W tym programie możesz zarówno tworzyć teksty, jak i wrzucać już gotowe treści. Korektor wyłapie błędy ortograficzne (zaznaczy je na czerwono) jak i błędy gramatyczne (dany wyraz zaświeci się na żółto). Ale to nadal nie wszystko. To także fantastyczny korektor stylistyczny. Wyłapie i zasugeruje korektę jak i zaproponuje domyślnie inne opcje dla danego fragmentu tekstu. To oprogramowanie, którego nie musimy nigdzie instalować ani logować się. Chyba, że wykupimy pakiet premium, w którym korekta jest jeszcze mocniej rozbudowana. Jego kolejnym atutem jest możliwość sprawdzenia pisowni w programie nie tylko w języku polskim. Ma wbudowaną opcję sprawdzania pisowni w różnych językach. Opcję tę możesz włączyć bez konieczności instalowania dodatkowych funkcji. Opcja wyboru języka znajduje się u góry korektora. Zmiana języka pisowni jest prosta i nie wymaga zmiany interfejsu programu. W ilu językach pisownia jest sprawdzana? W kilkudziesięciu. Korektor posiada też słownik pisowni, z którego można korzystać podczas tworzenia tekstu.

Innym ciekawym programem online jest Korektor Tekstu. Oba programy działają na podobnych zasadach. Podobnie jak w pierwszym, jego podstawowe funkcje to sprawdzanie gramatyki i pisowni oraz formatowanie tekstu. Co ważne, korektor ten działa nie tylko na komputerze, ale i na urządzeniach mobilnych, w tym także na urządzeniach Mac. A jak działa? Tak samo potrafi dostrzec wszelkie pomyłki, w tym także ocenić poprawność formy danego wyrazu przez nas użytego.

Czy warto korzystać z tego rodzaju narzędzi? Oczywiście. Co prawda nie zastąpi ono człowieka, jego inteligencji i wyczucia. Jednak z pewnością doskonale ułatwi jego pracę i po prostu ją usprawni. Dzięki tego rodzaju programom praca nad tekstem jest lżejsza. Nie musimy skupiać się wyłącznie na poprawności ortograficznej, a możemy po prostu dać się ponieść sztuce tworzenia. A korzyści z tego z pewnością odczują wszyscy czytelnicy naszych tekstów. Warto? Oczywiście, że tak!

Może Cię także zainteresować:

 

 

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *