Co to jest Tłumacz Google nikomu nie trzeba tłumaczyć. Zna go każdy kto choć raz potrzebował szybkiego tłumaczenia. Czy wyobrażasz sobie dziś świat bez Google Translate? Jasne, że nie! Ten, kto uważa inaczej nigdy nie korzystał z tej usługi. Super, każdy z nas wie czym jest to cudowne narzędzie do tłumaczenia. Ale czy wiesz, jak ono działa? I czy zawsze działa? Chcesz wiedzieć więcej? Oto kilka słów w tej kwestii.
Jak działa i czym jest Google Tłumacz?
Czym jest to cudowne narzędzie wie każdy z nas. Jednak, czy aby na pewno? W końcu niemal na co dzień nam pomaga. Za co go tak kochamy? Za szybkie tłumaczenia! No właśnie. Szybkie, proste i wygodne. Ale czy wiesz czym jest i jak odbywa się w nim tłumaczenie tekstu? A, to zupełnie inna historia. Dla większości z nas ma to działać. A jak, to już mniej nas interesuje. A szkoda, bo powinno. Zacznijmy jednak od początku. Czym jest? To absolutnie genialne narzędzie do tłumaczenia.
Potrafi przetłumaczyć nie tylko słowa i frazy, ale nawet całe dokumenty! To naprawdę niesamowite narzędzie. Nie tylko z racji tego, że jest tak proste. Serwis Google obsługuje 103 języki i od 2017 roku jest wśród nich także język polski. Czyż to nie jest super? Jasne, że jest. Ale to jeszcze nie wszystko. Niektóre języki dodatkowo są wspierane, także i nasz język polski przez silnik neuronowego tłumaczenia maszynowego. Dzięki niemu tłumacz nie tylko tłumaczy słowa, ale także całe zdania, starając się „zrozumieć” ich znaczenie i sens. To absolutna rewolucja! Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Naprawdę dużo. W końcu to nasz mały tłumacz na co dzień. A jak działa? Już wiemy, że szybko. Ale to jeszcze za mało, aby z nim pracować. Gdzie działa ten wyjątkowy translator?
Aplikacja Tłumacz Google – gdzie działa?
To proste. Działa niemal wszędzie! Zanim jednak poznamy bliżej jego funkcje, warto wiedzieć o nim coś jeszcze. Otóż, Tłumacz Google to nie tylko słownik. To coś znacznie więcej, o czym nie każdy z nas wie. A co to takiego? Chcesz wiedzieć? Pewnie, w końcu po to tu jesteś. Ale wróćmy do tematu. Co jest jeszcze wyjątkowego? A to, że Tłumacz Google może więcej niż nam się wydaje. Ma on bowiem wbudowaną funkcję rozpoznawania mowy. Dzięki tej nowej funkcji może nie tylko tłumaczyć z tekstu, ale także i z mowy. W tym miejscu wróćmy na chwilę do neuronowego tłumaczenia maszynowego, czyli Google Neural Machine Translation. Dzięki niemu jest czymś więcej niż kolejną darmową aplikacją do tłumaczenia. Program pozwala na tłumaczenie nie tylko pojedynczych słów. On tłumaczy całe zdania i frazy, próbując zrozumieć kontekst. Dzięki temu mamy możliwość tłumaczenia nawet całych dokumentów. I to wszystko w jednej aplikacji Google! A jak działa Tłumacz Google? Czy myślałeś kiedyś o tym? Jeśli nie, warto poznać jego możliwości.
Jak działa Tłumacz Google?
Już wiemy, że nie jest to tylko słownik. To znacznie więcej niż nam się na początku wydawało. Zatem, jak działa? Zanim poznamy jego możliwości, warto dodać parę kwestii. Wiele osób nie wie czy jest to program, z którego mogą korzystać wszyscy. Jasne, że tak. To darmowy program, który dostępny jest na całym świecie. I właśnie to jest jego największą zaletą. Ale to jeszcze nie wszystko. Z usługi Google możemy korzystać jak na wygodnie. Możesz uruchomić ją przez wyszukiwarkę czy ściągając aplikację. Ale to nie nadal nie koniec. Możesz z niego korzystać na każdym urządzeniu mobilnym z systemem Android i iOS. Wygoda, którą nam daje jest po prostu absolutna. Jak zacząć z niej korzystać? To prostsze niż nam się wydaje. Wystarczy ściągnąć aplikację i już masz do dyspozycji wiele funkcji systemu. Nie tylko pracę online, ale także tłumaczenia offline. Tak, bo system ten działa nawet bez dostępu do internetu!
Jak zacząć korzystać z Tłumacza Google?
To naprawdę proste. Nie wiesz od czego zacząć? Jak zacząć z niego korzystać już dziś? Nie jest to wcale tak trudne jak nam się wydaje. Nie musisz nawet otwierać strony, żeby móc z niego korzystać. Ale po kolei. W końcu po to tu jesteś. Po to, aby wiedzieć więcej. Zatem zacznijmy od początku. Już wiemy, że nie musisz otwierać strony, aby móc tłumaczyć. Zatem, jak to zrobić, żeby działało? To proste. Możesz to zrobić z poziomu Google. Sprawdź jakie to proste i łatwe! Jak?
Wejdź na stronę www.google.pl i wpisz „tłumaczenie”. Następnie wystarczy kliknąć ikonę lupy. Znajduje się ona po prawej stronie. Czy to już? Jeszcze nie, ale prawie. Już jesteś naprawdę blisko. Następnie pojawi się tabela, z której możesz skorzystać. Kolejnym krokiem jest wpisanie w pole wyszukiwania słowa lub zwrotu, który chcesz przetłumaczyć na inny język. Pamiętaj tylko, że językiem domyślnym jest angielski. Jeśli słowo, które chcesz przetłumaczyć jest w innym języku, wystarczy go zmienić u góry, nad polem wyszukiwania. Prawda, że proste? Czy to znaczy, że program sam tłumaczy? No tak. A jak działa na telefonie? Czy jest równie prosty w obsłudze? Oczywiście. Tyle tylko, że w przypadku telefonu musisz ściągnąć aplikację. Skąd? Ze sklepu Google Play. Jak widać, to też jest proste.
Najlepsze funkcje Tłumacza Google
Już wiemy, jak działa Tłumacz Google. Okazuje się, że to naprawdę nic trudnego. A co jeszcze warto o nim wiedzieć? Już i tak sporo się dowiedzieliśmy. Ale to wciąż nie wszystko. Czy znasz najlepsze funkcje tego programu? Jasne, w końcu to program do tłumaczenia. Wszyscy to w końcu wiedzą. Ale czy wiesz, że tłumaczy całe strony internetowe i dokumenty? Niewiele osób jeszcze o tym wie. Ale Ty już teraz się dowiesz i będziesz mógł z nich korzystać. Ale zacznijmy od początku.
Tłumacz Google tłumaczy słowa i frazy, tak? No tak. Ale to nie wszystko. Jedną z jego najlepszych funkcji jest to, że pozwala na tłumaczenie dokumentów. Otóż, program ten pomaga w tłumaczeniu dokumentów nawet w plikach pdf. Wiedziałeś o tym? Jeśli nie, koniecznie odkryj tę funkcję. Jest prosta w obsłudze. Ale to jeszcze nie koniec tego na co stać program. Tłumaczy on nawet całe strony internetowe! Jak to zrobić? To też jest dziecinne łatwe. Wystarczy, że wkleimy w polu tłumacza adres strony, a Google otworzy ramkę, w której będzie już przetłumaczona strona. Ale to jeszcze nie wszystkie najlepsze możliwości Tłumacza. Z nowości warto wspomnieć tłumaczenie pisma odręcznego czy tłumaczenie mowy. Dzięki temu każdy wyjazd za granicę dziś jest prostszy niż kiedyś. Wystarczy mieć zainstalowaną aplikację Tłumacz Google i świat stoi przed nami otworem. Nie musimy nawet znać języków obcych! Świetna sprawa z tym Tłumaczem Google, czyż nie?
Czy translator zastąpi tłumacza?
Jak widać, dziś nie musimy znać nawet języków obcych, żeby tłumaczyć. Czy to znaczy, że za chwilę nie będą nam potrzebni tłumacze? Na szczęście nic z tych rzeczy i póki co, tłumacze mogą spać spokojnie. Co prawda ta sztuczna inteligencja może stwarzać inne wrażenie. Wierzcie lub nie, ale naprawdę maszyna nie jest w stanie zastąpić człowieka. Bo to jedynie maszyna, a nie prawdziwy tłumacz. Bo człowiek to człowiek. To osoba, która ma wrażliwość, emocje i inteligencję. A sztuczna inteligencja tego z pewnością nie zastąpi. Tłumaczenie bowiem to coś więcej niż tylko przełożenie słów z jednego języka na drugi. To coś znacznie więcej. Dlatego ktoś mądry powiedział, że tłumaczenie jest sztuką. Nie zgadzasz się? Zatem nigdy nie próbowałeś swych sił jako tłumacz. Sprawdź więc i przekonaj się sam jak to jest z tym tłumaczeniem. Czy wystarczy wpisać w Tłumacza Google słowa, aby uzyskać przekład idealny? Raczej nie. Czy to oznacza, że nie warto korzystać z Tłumacza Google? Nic z tych rzeczy. Jednak bądźmy nieco krytyczni co do efektów tego przekładu. Bo nie zawsze i wszędzie spełni swe zadanie.
Jak działa Tłumacz Google? Już wiemy, że jest to proste i wygodne narzędzie do szybkich tłumaczeń. Wie o tym każdy, kto choć raz korzystał z tego programu. I nic nie jest złego w tym, że korzystamy niego niemal bez przerwy i każdego dnia. Warto jednak spojrzeć na efekt tych tłumaczeń nieco obiektywnie. Czy naprawdę uważasz, że nie musisz się uczyć języków obcych? Zastanów się czy Tłumacz Google zastąpi naukę języków czy tłumacza. Chyba jednak jeszcze nie. Na szczęście.

Na imię mam Kuba i jestem urodzonym opolaninem. Od ponad dwóch lat swoją pasję do pisania łączę z pracą nauczyciela języka włoskiego. Dzięki temu sporo czytam, wciąż zdobywam kolejne doświadczenia i jestem w nieustannym rozwoju zawodowym. Dzięki temu z przyjemnością mogę podzielić się z Wami swoimi spostrzeżeniami i wiedzę z zakresu szeroko pojętej lingwistyki. Znam tajniki tego zawodu i wiem, że teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. W wolnych chwilach słucham dobrej muzyki z przyjaciółmi.