Konstytucja – z dużej czy małej litery? Rozwiewamy wątpliwości

Poprawna pisownia nazewnictwa polskich aktów prawnych, choć sama w sobie nie jest trudna, nastręcza wiele kłopotów tłumaczom. Dlatego warto przybliżyć zasady pisowni małych i wielkich liter w polskich nazwach aktów prawnych.

Konstytucja – z wielkiej czy małej litery? Kilka słów o zapisie aktów prawnych

Konstytucja z dużej czy małej litery? Jeśli zastanawia Cię kwestia” konstytucja z dużej czy małej litery, najpierw poznaj zasady pisowni w języku polskim aktów prawnych.

Najważniejsze – nigdy nie piszemy wszystkich elementów oficjalnej nazwy ustawy wielkimi literami, np. Ustawa O Ochronie Danych Osobowych.

Zgodnie z zasadami pisowni nazw tytułów, tylko pierwsze człony nazw piszemy z wielkiej litery, np. Ustawa o ochronie danych osobowych.

Zasada ta tyczy się do większości tytułów, ale nie do wszystkich. Pamiętajmy, że w tytułach czasopism każdy człon, oprócz spójników, piszemy wielką literą.

Konstytucja dużą czy małą literą?

Konstytucja z dużej czy małej litery? Konstytucja dużą czy małą literą?

Jeżeli jednak nazwy ustaw występują w tekście ciągłym, zwyczajem stało się pisanie nazw aktów z małej litery. Do tego typu pisowni namawia także Komisja Języka Prawnego Rady Języka Polskiego, ponieważ, używanie małej litery w pisowni nazw aktów prawnych, pozwala na zunifikowanie polskiej pisowni i pisowni aktów prawnych Unii Europejskiej. Dlatego w Dzienniku Urzędowym RP czy Monitorze Polskim, spotykamy nazwy ustaw pisane z małej litery.

Ciekawym przykładem są ustawy, które rozpoczynają się od rzeczownika „prawo”. W przypadku każdej ustawy, która rozpoczyna się od wyżej wymienionego słowa, jej nazwę piszemy zawsze wielką literą, np. ustawa Prawo bankowe, ustawa Prawo spółdzielcze.

Dlaczego wielka litera? Ponieważ od rzeczownika „prawo” rozpoczyna się nazwa ustawy.

Konstytucja 3 maja – z dużej czy małej litery? Jak zapisać akty prawne takie jak kodeks, karta?

Konstytucja dużą czy małą literą? Konstytucja 3 maja z dużej czy małej litery? 

Pełne nazwy kodeksów i kart, co do zasady piszemy zawsze z wielkiej litery, np.

 • Kodeks karny,
 • Kodeks cywilny,
 • Karta nauczyciela,
 • Konstytucja.

Konstytucja 3 maja z dużej czy małej litery?

W przypadku pisowni nazw w konstytucji, stosujemy podobne zasady. Jeżeli mamy do czynienia z pełną i oficjalną nazwą konstytucji, piszemy ją z wielkiej litery,
np. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej.

Ale jeżeli mamy do czynienia z nieoficjalną, zwyczajową nazwą tego aktu prawnego, zawsze piszemy ją z małej litery, np. art. 44 konstytucji austriackiej stanowi…

Warto przywiązywać dużą wagę do poprawności pisowni nazw aktów prawnych, ponieważ decyduje to o jakości tłumaczenia i świadczy o profesjonalizmie tłumacza.

Konstytucja czy konstytucja?

W końcu jak to jest z prawidłowym zapisem: napiszemy Konstytucja czy konstytucja? 

Konstytucja czy konstytucja – zapis małą literą

Wyraz konstytucja jako rzeczownik pospolity, który może nazwać na przykład Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej zapisujemy małą literą.

Konstytucja czy konstytucja – zapis wielką literą

Słowo konstytucja zapisujemy wielką litera w 2 sytuacjach:

 • ze względów uczuciowych, jako wyraz szacunku dla konstytucji i państwa,
 • gdy wcześniej wymienioną pełną nazwę tego aktu skracamy do pierwszego wyrazu. 

 

 

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Jeden komentarz

 1. Dzień dobry, niepoprawne jest mówienie „z małej/dużej (wielkiej) litery”. To rusycyzm. Poprawnie jest: małą/dużą (wielką) literą” lub „od małej/dużej (wielkiej) litery.
  Pozdrawiam
  MK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *