Wygryzą mężczyzn z IT?

W dniach 26 stycznia – 19 lutego 2018 roku Geek Girls Carrots we współpracy z SW Research przeprowadziło badania dotyczące kobiet w polskim sektorze IT. 2048 wypełnionych ankiet przyniosło wiele cennych informacji, w tym pomogło przybliżyć wizerunek pracowniczki branży technologii informacyjnych w Polsce. Kim jest? Ile ma lat? Co studiowała? Jakie zajmuje stanowisko? Jak dużo zarabia? Czy ma równe szanse z mężczyznami? Przekonajcie się sami!

Branża IT to jeden z najbardziej wymagających sektorów dla tłumaczy – liczą się tu nie tylko umiejętności translatorskie, ale także ekspercka wiedza. Stąd współpracuj wyłącznie z renomowanymi biurami tłumaczeń, które nie wpłyną negatywnie na twoje dobre imię, wizerunek marki czy firmy.

Od ciekawości do IT

Badanie Geek Girls Carrots pokazuje, że kobiety pracujące w IT po raz pierwszy zetknęły się z komputerem pomiędzy 8,9 a 9,6 rokiem życia. Natomiast w dość krótkim czasie odkryły w sobie prawdziwe zainteresowanie komputerami, przeciętnie liczyły wtedy od 15,7 do 16,2 lat.

Najczęstszymi powodami, które skierowały je na drogę technologii informacyjnych były:

 • ciekawość,

 • grupa rówieśnicza,

 • rodzina.

Od informatyczki do pracowniczki IT?

48% kobiet z tej branży studiowało kierunki ścisłe, a wśród nich aż 78% to absolwentki informatyki. Większość z nich, bo 85%, jest zadowolonych ze swojego wyboru.

Nauka przez kursy online

Jako dodatkową formę edukacji wybierają najchętniej staże/praktyki, studia podyplomowe i specjalistyczne kursy językowe. Najbardziej otwarte są na doskonalenie zawodowe przez:

 • kursy online (aż 75%),

 • networkingi/meetupy (50%),

 • szkolenia specjalistyczne (44%).

 • Tylko 9% doskonali się poprzez realizację projektów.

Nie poprzestają na studiach

Większa część respondentek badania Geek Girls Carrots pracowała kiedyś poza branżą. Przeciętny staż pracy w IT wynosi ok. 4,5 roku. Warto podkreślić, że aż 72% pań jest usatysfakcjonowanych tym, co robi.

Na 10 mężczyzn przypada 3 i pół kobiety…

Powoli przewaga mężczyzn topnieje, ale powoli w ten postrzegany jako typowo męski świat wkrada się coraz więcej przedstawicielek płci pięknej.

Niestety kobiety uważają, że jest im trudniej niż mężczyźnie jest poradzić sobie w branży nowych technologii. Co ciekawe i godne odnotowania, 76% badanych uważa, że najważniejszym czynnikiem różnicującym perspektywy w branży jest to, że one same wykluczają dla siebie taką możliwość z uwagi na panujące stereotypy i role społeczne.

Branża, która też nie uchroniła się przed nierównościami

Geek Girls Carrots podkreślają, że 85% kobiet z IT doświadczyło nierównego traktowania związanego z pracą w tej branży. Większość pań padła ofiarą stereotypów, 61% uzyskało niższą pensję niż mężczyzna na tym samym stanowisku.

Chcesz dużo zarabiać? Pracuj w IT!

Kobiety, które pracują w IT za największy walor swojej pracy postrzegają wysokość zarobków, ten argument za tą branżą przemawia aż do 89% respondentek badania Geek Girls Carrots. Panie cenią sobie również możliwość pracy zdalnej oraz swobodną atmosferę i luźną kulturę pracy.

Stała praca dla 94% kobiet w IT

Blisko 74% kobiet z branży zawarło ze swoim pracodawcą umowę o pracę.

Najczęściej pracują dużych przedsiębiorstwach technologicznych zatrudniających powyżej 250 osób, w takiej sytuacji znajduje się 53,3% badanych Geek Girls Carrots.

Najliczniejsze grono pracuje na stanowiskach specjalistycznych, jako młodsza specjalistka, specjalistka czy jako starsza specjalistka. Są tu także zawody tj.: programista, tester oprogramowania, Product Owner, Scrum Master, Project Manager oraz analityk.

Najpopularniejszy obszar pracy to rozwój oprogramowania.

Młode mieszkanki dużych miast

Średnia wieku kobiet pracujących w IT w Polsce wynosi ponad 29 lat. 27% z nich pochodzi z miast o wielkości powyżej 500 tys. mieszkańców, a prawie 65% mieszka w nich obecnie. Najczęściej mieszkają na terenie województwa mazowieckiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Nie dzieje się tak bez powodu. To tutaj mieszczą się międzynarodowe korporacje czy zatrudniają pracowników mniejsze firmy z tej branży. Ponadto drzwi do wejścia do tego sektora uchylają społeczności technologiczne i programistyczne.

Zarabiają więcej od prawniczek czy lekarek?

Jest kilka pułapów wynagrodzeń:

 • 19,7% kobiet w sektorze IT osiąga wynagrodzenie między 1500 a 3000 zł netto,

 • 20,1% między 3000 a 4000 zł netto,

 • 16,4% między 4000 a 5000 zł netto,

 • 11,5% między 5000 a 6000 zł netto.

Na terenie województwa mazowieckiego niemal 40% z nich zarabia ponad 5000 zł netto, a nieco więcej niż 11% ponad 8000 zł netto.

Wolą pracować w Polsce

Jak podaje Geek Girls Carrots zaledwie 9% kobiet z IT pracowało za granicą. Panie, które zdecydowały się na ten krok, zazwyczaj swoje decyzje podejmowały motywowane chęcią nauki i doskonalenia języka, wysokością zarobków, a także wyzwaniami związanymi z nową pracą.

Jest wśród nich wiele matek

Jak się okazuje aż 56% matek pracujących w IT ocenia łączenie pracy zawodowej z wychowaniem dzieci jako łatwe. Warto podkreślić, że dzieci posiada co piąta pracowniczka tego sektora.

A czy wiesz, jak szukać najlepszego tłumacza dla branży IT? Kieruj się renomą, wybieraj tych, co nie tylko znają się na tłumaczeniu, ale są także specjalistami w przekładach dotyczących technologii informacyjnych.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]