Nie tak inaczej, jak mogłoby się wydawać. Święta w Australii i ich znaczenie

Święta w Australii i ich znaczenie

Na odległym od naszego kraju kontynencie mieszkańcy nie odpoczywają od pracy w ciągu roku zbyt często, ale i tak święta w Australii stanowią ważną część tamtejszego kalendarza. Podobnie jak w przypadku polskiej kultury, część z nich odnosi się do wydarzeń historycznych.

Święta państwowe w Australii są deklarowane na podstawie stanu i terytorium. Tradycyjnie Australijczycy zatrudnieni (zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym) mieli prawo
do zwolnienia z pracy z regularnym wynagrodzeniem. W ostatnich latach tradycja ta nieco się zmieniła. Na przykład firmy, które zwykle są otwarte w święto państwowe, mogą poprosić pracowników o pracę w tym dniu. Pracodawcy mogą odmówić pracownikom urlopu tylko na uzasadnionych podstawach biznesowych.

Oprócz wyznaczania dni jako dni ustawowo wolnych od pracy, władze australijskie wyznaczają także niektóre z tych dni jako dni handlowe o ograniczonym obrocie.

Święta państwowe są określane przez połączenie:

 • statutów, ze szczególnym uwzględnieniem świąt państwowych

 • nagrody i umowy przemysłowe

Jeśli standardowe święto państwowe przypada na weekend, zastępcze święto państwowe będzie czasami obchodzone w pierwszy dzień wolny po weekendzie (zwykle w poniedziałek), czy to na mocy przepisów dotyczących świąt państwowych, czy poprzez ogłoszenie ad hoc. Pracownicy zobowiązani do pracy w święto państwowe lub zastępcze święto państwowe będą zazwyczaj uprawnieni do wynagrodzenia według stawki za urlop.

Święta w Australii

 • 1 stycznia – Nowy Rok (New Year’s Day)

Na przełomie grudnia i stycznia to święto w Australii naznaczone jest kilkoma festiwalami muzycznymi, na przykład Falls Festival na Tasmanii. To połączenie wielu sztuk – od koncertów rockowych przez występy kabaretowe po pokazy cyrkowców. Będąc na Antypodach na przełomie roku duże imprezy odbywają się też na Lost Paradise niedaleko Sydney, Beyond the Valley pod Melbourne i Orgin NYE w Perth.

 • 26 stycznia – Dzień Australii (Australia Day)

Obchody dnia 26 stycznia sięgają 1808 roku. W 1818 roku gubernator Lachlan Macquarie odbył pierwsze oficjalne obchody Dnia Australii. 26 stycznia został wybrany, ponieważ jest to dzień ustanowienia pierwszej brytyjskiej osady w Port Jackson przez kapitana Arthura Phillipa w 1788 roku. Został on zorganizowany jako święto państwowe w Nowej Południowej Walii w 1836 roku, a Victoria przyjęła dzień jako święto państwowe w 1931 roku. 26 stycznia został uznany przez wszystkie stany i terytoria za Dzień Australii w 1946 roku

Dzień Australii obchodzony jest jako święto państwowe 26 stycznia od 1994 roku. Od 1960 roku zwycięzca nagrody Australian of the Year jest ogłaszany przez premiera w przeddzień Dnia Australii (25 stycznia).

 • 19 kwietnia – Wielki Piątek (Good Friday) i 22 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday)

Dni Wielkanocy różnią się każdego roku w zależności od dnia określonego w kalendarzu zachodnio-chrześcijańskim. Do 1994 roku wtorek wielkanocny był świętem bankowym w Wiktorii (zachowuje ten status częściowo w Tasmanii). Dzień po Wielkim Piątku i przed Niedzielą Wielkanocną jest tradycyjnie znany jako Wielka Sobota.

Jednak stany, w których ten dzień jest dniem świątecznym, używają innej terminologii – oficjalnie określa się ją jako „sobotę wielkanocną” w ACT, Nowej Południowej Walii i Terytorium Północnym, jako „dzień po Wielkim Piątku” w Queensland i Australii Południowej i jako „Sobota przed niedzielą wielkanocną” w Wiktorii.

 • 25 kwietnia – Dzień ANZAC (ANZAC Day)

Dzień ANZAC to dzień, w którym kraj wspomina tych obywateli, którzy walczyli lub służyli w wojnach. Dzień ANZAC obchodzony jest 25 kwietnia każdego roku. Tradycja polega na uczczeniu pamięci o żołnierzach Korpusu Armii Australijskiej i Nowej Zelandii (ANZAC), którzy wylądowali w Gallipoli w Turcji podczas I wojny światowej.

To święto w Australii upamiętnia również marsze weteranów i uroczyste „Dawn Services”, tradycję rozpoczętą w Albany w Zachodniej Australii 25 kwietnia 1923 roku, a teraz odbywa się przy pomnikach wojennych w całym kraju.

 • Drugi poniedziałek czerwca – Urodziny Królowej (Queen’s Birthday)

We wszystkich stanach i terytoriach z wyjątkiem Queensland i Zachodniej Australii, urodziny królowej są obchodzone w drugi poniedziałek czerwca. Ponieważ Australia Zachodnia obchodzi Dzień Australii Zachodniej (dawniej Dzień Fundacji) w pierwszy poniedziałek czerwca, gubernator Australii Zachodniej ogłasza dzień, w którym państwo będzie obchodzić urodziny królowej, w oparciu o warunki szkolne i Perth Royal Show. Nie ma pewnej zasady, aby ustalić tę datę przed jej ogłoszeniem, chociaż zazwyczaj jest to ostatni poniedziałek września lub pierwszy poniedziałek października.

Dzień obchodzony jest od 1788 roku, kiedy gubernator Arthur Phillip ogłosił święto z okazji urodzin króla Jerzego III. Do 1936 roku odbywało się ono w dniu urodzin monarchy, ale po śmierci króla Jerzego V postanowiono zachować datę w połowie roku.

Tego dnia zostaje wydana lista „Urodziny Królowej” z nazwiskiem nowych członków Zakonu Australii i innych australijskich wyróżnień. Dzieje się tak w dniu zaobserwowanym we wschodnich stanach, a nie w dacie obserwowanej w Australii Zachodniej.

 • 25 grudnia – Boże Narodzenie (Christmas Day)

Boże Narodzenie obchodzone jest 25 grudnia każdego roku dla upamiętnienia narodzin Jezusa. To święto w Australii zostało wprowadzone wraz z osadą brytyjską w 1788 roku, ponieważ normy kulturowe zostały przeniesione do nowych kolonii. Chociaż jest to chrześcijański festiwal religijny, nie narusza rozdziału konstytucji przez Kościół i państwo, ponieważ jest deklarowany na mocy prawa państwa, które nie podlega przepisom.

 • 26 grudnia – Boxing Day

Przypada na dzień po Bożym Narodzeniu, czyli 26 grudnia każdego roku, z wyjątkiem Australii Południowej. W Australii Południowej pierwszy dzień pracy po Bożym Narodzeniu to święto państwowe zwane Dniem Proklamacji. Boxing Day przypada na początek świątecznego sezonu sprzedaży. Dzień stał się również ważnym momentem sportowym.

Inne święta w Australii

 • Niedziela jest nominalnie świętem państwowym w Australii Południowej

 • Dzień Proklamacji jest tylko w grudniu w Australii Południowej

 • Dzień Canberry odbywa się w drugi poniedziałek marca w ACT. Przed rokiem 2008 święto
  to obchodzono w 3 poniedziałek marca

 • Dzień Melbourne Cup odbywa się w pierwszy wtorek listopada – dzień Pucharu Melbourne

 • Dzień Rekreacji to pierwszy poniedziałek listopada i obchodzony w północnej Tasmanii, gdzie Dzień Regatta nie jest świętem

 • Dzień Regatta to drugi poniedziałek lutego i obchodzony jest w południowej Tasmanii. Wcześniej odbywał się w drugi wtorek lutego

 • Dzień Geelong Cup odbywa się się w czwartą środę października w mieście Geelong w Victorii

 • Dzień Queensland obchodzony jest 6 czerwca każdego roku, ale nie jako państwowe święto w Australii

 • Dzień Adelaide Cup odbywa się w drugi poniedziałek marca w Australii Południowej

 • Dzień Australii Zachodniej odbywa się w pierwszy poniedziałek czerwca

 • Tasmania ma wtorek wielkanocny jako święto bankowe (tylko dla pracowników banku i rządu).

 • Nowa Południowa Walia ma pierwszy poniedziałek sierpnia jako święto bankowe (tylko dla pracowników banku).

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]