Święta za granicą – zwyczaje, symbole i dania europejskich krajów
Jedną z opcji na spędzenie najpiękniejszego okresu w roku są święta za granicą. Spora część Polaków udaje się wówczas na zasłużony i długo wyczekiwany odpoczynek, zaś inni decydują się na wyjazd, aby zaznać innej kultury i obrzędów.
Kolorowa Hiszpania
Hiszpańskie zwyczaje w okresie świątecznym w znaczącym stopniu nie odbiegają od polskiej kultury, jednak funkcjonuje w nich kilka elementów tradycji, która stanowią o jej wyjątkowości. Przede wszystkim cały okres trwa tak naprawdę od 22 grudnia do 6 lutego, czyli Święta Trzech Króli, podczas którego wręczane są prezenty. W dniu wigilii stoły zaopatrzone są w niezwykle bogatą ilość lokalnych przysmaków, wśród których króluje jagnięcina, kurczak czy zupa warzywna.
Niespotykanym w naszej kulturze elementem świąt za granicą jest fakt, że przed rozpoczęciem kolacji Hiszpanie wychodzą na ulice i wspólnie świętują nadejście radosnego okresu, przywdziewając barwne stroje i tańcząc do radosnej muzyki. Zwieńczeniem procesji jest wizyta w stajence, czyli najpełniejszym symbolu świąt. Drugiego dnia w towarzystwie rodziny i przyjaciół dochodzi do uroczystego obiadu, podczas którego składane są życzenia, wszyscy obecni dzielą się opłatkiem, którym w Hiszpanii jest słodki nugat, a także wręczane są drobne upominki.
Inny klimat w Wielkiej Brytanii
Rozważając święta za granicą, warto także wziąć pod uwagę Wielką Brytanię, choć w przeciwieństwie do Polski, moment nadejścia tego okresu nie ma tak rodzinnego znaczenia. Tradycyjnym zwyczajem jest wieszanie przez dzieci skarpet nad łóżkiem, które tamtejszy Santa Claus powinien wypełnić podarunkami i słodyczami. W zamian za to najmłodsi zostawiają mu słodkie wypieki, zaś towarzyszącemu mu reniferowi – marchewki. Dorośli z kolei często spędzają Wigilię
w towarzystwie znajomych, sącząc przy tym trunki w barach.
Dopiero pierwszy dzień świąt za granicą nabiera zdecydowanie bardziej głębokiego klimatu, głównie za sprawą pysznych dań serwowanych podczas obiadu. W Wielkiej Brytanii królują pieczone, nadziewane indyki z ziemniakami i warzywami, do których dokładany jest deser w postaci puddingu. Drugi dzień świąt, nazywany na Wyspach Boxing Day to czas wielkich wyprzedaży, a co za tym idzie, masowych zakupów w wykonaniu niemal wszystkich obywateli. Organizowane są również przeróżne wydarzenia kulturalne czy sportowe, mające za zadanie zjednoczyć wszystkich mieszkańców.
Co ciekawe, zwyczaj pocałunków pod wiszącą jemiołą narodził się właśnie w Wielkiej Brytanii i zwiastuje szczęście oraz spełnienie wszystkich życzeń. Ponadto to Londyn był pierwszym miejscem,
w którym zaczęto wysyłać świąteczne kartki, choć obecnie Brytyjczycy częściej decydują się na wysyłanie życzeń drogą telefoniczną lub przez Internet.
Podobne zwyczaje w Szwecji
Chcąc spędzić święta za granicą, niemal niezauważalną różnicą dla Polaków będzie podróż do Szwecji. Podobnie jak w naszym kraju, okres ten oznacza wywieszanie dekoracji nad sklepami,
na domach czy w mieszkaniach, zaś głównymi ich symbolami są świeczniki i dziecięce, bożonarodzeniowe kalendarze. Przed nadejściem tego okresu niemal na każdym zakątku można spotkać dekoracyjne krasnale, anioły, makatki czy domki z pierników, a także wianki z gałązek, które mają symbolizować radość z powitania gościa.
Podobnie jak w Hiszpanii, Szwedzi przygotowania do ostatniego tygodnia grudnia rozpoczynają tak naprawdę już na początku miesiąca i w zależności od regionu, harmonogram tego przedziału czasowego może się różnić – jedni zaczynają piec wykwintne dania, zaś jeszcze inni samodzielnie przygotowują wszystkie dekoracje. Królową wigilijnego stołu jest świąteczna szynka, która jest odnośnikiem do kolejnych potraw, jakie serwuje się tego dnia. Bardzo często spotyka się mięsne klopsiki, śledzie, sałatki i słodycze.
Krótka podróż do podobnych Niemiec
Przekroczenie naszej zachodniej granicy, a więc spędzenie świąt za granicą w Niemczech również nie powinno przysporzyć Polakom zbyt wielu kłopotów, jeśli chodzi o dostosowanie się
do nowej kultury. Przygotowania do świąt wyglądają niemal identycznie – rozpoczynają się w pierwszą niedzielę adwentu, popularne są bożonarodzeniowe kalendarze z 24 okienkami, zaś domy i budynki powoli dekorowane są tradycyjnymi elementami świątecznymi. Niemcy bardzo chętnie ubierają choinki, przeważnie umieszczając na nich własnoręczne wypieki, światełka, ołtarzyki czy bombki.
Wigilijna kolacja rozpoczyna się w momencie powrotu z kościoła, a jej pierwszym punktem jest składanie życzeń, choć bez obecności opłatka. Wśród potraw króluje sałatka ziemniaczana, ale dzieci mogą liczyć ponadto na świeże owoce, orzechy i ciasta, które otrzymują na specjalnie przygotowanym talerzyku. Inaczej niż w polskiej kulturze, prezenty umieszczane są na stole, a ich wręczenie należy do obowiązków Mikołaja lub Dzieciątka Jezus.
Dzień później niemiecka tradycja zakłada spędzanie czasu w rodzinnym gronie i wspólny odpoczynek. Bożonarodzeniowy obiad składa się zazwyczaj z gęsi, kaczki lub innej dziczyzny,
a konsumpcja odbywa się w akompaniamencie śpiewanych kolęd. Przez cały czas trwania świąt w wielu miejscach kraju obecne są olbrzymie i kolorowe kiermasze, na których nabyć można wiele elementów kojarzonych z tym okresem, a także spróbować lokalnych przysmaków. Najbardziej popularnym, a jednocześnie najstarszym kiermaszem w Niemczech jest Christkindlesmarkt w Norymberdze, który dla wielu stanowi główny powód na spędzenie świąt za granicą.
Coś innego we Francji
Spędzanie świąt za granicą dla Polaków może wiązać się z zupełnie innymi zwyczajami, na przykład we Francji. W kraju ze stolicą w Paryżu nie śpiewa się kolęd, przy stole nie dochodzi
do łamania się opłatkiem, a obchodzone są jedynie dwa dni – Wigilia i Boże Narodzenie, podczas którego dochodzi do spotkań w rodzinnym gronie i otwierania prezentów. Pasterka z kolei odbywa się jedynie w największych katedrach i kościołach, zaś w mniejszych placówkach odprawiane są jedynie zwykłe msze wieczorne. Atmosfera podbudowywana jest poprzez wszechobecne szopki i choinkę, która z reguły udekorowana jest wieloma bombkami, światełkami, łańcuchami i innymi ozdobami, a także bożonarodzeniowe jarmarki, na których zakupić można niemal wszystkie możliwe symbole tego okresu.
Wśród najpopularniejszych dań podczas francuskich świąt wymienić można indyka z kasztanami, ryby, kawior, pasztety i owoce morza. Na świątecznym stole, w zależności od regionu, tak naprawdę mogą pojawić się przeróżne potrawy, zaś wspólnym czynnikiem jest popijanie ich szampanem. Jest to jeden z czynników, który podczas analizy tego, gdzie spędzić święta za granicą wysuwa Francję na jedno z czołowych miejsc.
Rosyjskie prawosławie
Z uwagi na prawosławne tradycje względem świąt za granicą, w Rosji bardziej uroczyście obchodzony jest Nowy Rok, niż Boże Narodzenie. Spowodowane to jest faktem, że w tamtejszej tradycji okres ten nigdy nie pełnił tak ważnej i symbolicznej roli, jak w katolicyzmie. Podarunki, kolędy, życzenia i kolacja – wszystkie te nieodłączne elementy świątecznego okresu w polskiej kulturze aktywowane są dopiero właśnie w Nowy Rok. Prawowite Boże Narodzenie w Rosji, zgodnie z kalendarzem juliańskim, obchodzone jest tydzień później i stanowi dla obywateli tego kraju bardzo radosny moment.
Obchody rozpoczyna wieczerza wigilijna, podczas której na stole powinno znaleźć się 12 postnych składników, takich jak kutia, kasza, grzyby, sałatki, ciasta czy pierniki. Zakończenie okresu świątecznego przypada na noc z 13 na 14 stycznia, czyli moment, w którym w tamtejszej kulturze rozpoczyna się Nowy Rok. Rosyjskie zwyczaje powodują, że wybierając święta za granicą, kierunek ten zdecydowanie będzie się różnił od innych.

Na imię mam Kuba i jestem urodzonym opolaninem. Od ponad dwóch lat swoją pasję do pisania łączę z pracą nauczyciela języka włoskiego. Dzięki temu sporo czytam, wciąż zdobywam kolejne doświadczenia i jestem w nieustannym rozwoju zawodowym. Dzięki temu z przyjemnością mogę podzielić się z Wami swoimi spostrzeżeniami i wiedzę z zakresu szeroko pojętej lingwistyki. Znam tajniki tego zawodu i wiem, że teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. W wolnych chwilach słucham dobrej muzyki z przyjaciółmi.