Z czego słyną Włochy? Poznaj najlepsze ciekawostki o Italii!

Kultura włoska skrywa w sobie wiele tajemnic – od antycznych początków, przez erę renesansowego rozkwitu, aż po zupełnie odmienny współczesny wymiar. Jeżeli spróbować powiedzieć w jednym zdaniu z czego słyną Włochy, z pewnością można by było powiedzieć jedno: z dualizmów. Italia jest jedynym krajem, w którym północna część tak rażąco odbiega od południowych regionów, turyści wybierają między kąpielami w morzu a szusowaniem na nartach, a fani makaronu są równie liczni co entuzjaści pizzy. Włochy to kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie! A jakie są najciekawsze skrywane przez Włochy ciekawostki? Zobaczmy, co warto wiedzieć o tym kraju!

Co nieco o włoszczyźnie – Włochy ciekawostki językowe

  1. Niemal każde włoskie słowo kończy się samogłoską a, e, i, o, u

Co może zdumiewać, bardzo trudno wskazać włoskie słowo, które nie kończyłoby się samogłoską. Melodia języka sprawia, że praktycznie każdy wyraz kończy się jedną z pięciu samogłosek (za wyjątkiem „y”). Nie jest jednak prawdą, że wszystkie włoskie słowa kończą się samogłoską – aby zachować precyzję, dodajmy, że chodzi o słowa z rdzennie włoskim rodowodem. Możemy bowiem znaleźć we włoskich słownikach takie wyrazy jak:

  • abat-jour (zapożyczenie z języka francuskiego),

  • abciximab (związek chemiczny),

  • abjad (zapożyczenie z języka arabskiego),

  • memorandum, factorum, post scriptum, curriculum, gustibus (zapożyczenia z łaciny).

  1. Najdłuższe włoskie słowo liczy 30 liter

Psiconeuroendocrinoimmunologia, czyli psychoneuroimmunologia (po polsku ledwie 22 litery) to nauka o interakcjach między psychiką, a układami nerwowym i immunologicznym, a zarazem najdłuższe włoskie słowo akceptowane przez językoznawców. Wiele źródeł podaje jednak, że najdłuższym słowem wykorzystywanym w praktyce jest precipitevolissimevolménte – kultura włoska narzuca użycie takiego właśnie stwierdzenia w znaczeniu „na łeb, na szyję”. Przysłówek ten liczy aż 26 litery, co sprawia, że jego wypowiedzenie podczas jednego wdechu graniczy z cudem. Słowo to jednak, podobnie jak konstantynopolitańczykowianeczka jest jedynie elementem żartów – a do tego pozostaje niepoprawne gramatycznie.

  1. W języku włoskim nie występują naturalnie takie litery jak J, K, W, X oraz Y

Ma to rzecz jasna związek z łaciną, która jest naturalną podstawą dla języka Dantego. Cztery spółgłoski i jedna samogłoska to znaki, które występują czasami w języku włoskim, ale wykorzystywane są jedynie do zapisu wyrażeń zapożyczonych.

Kultura włoska, czyli z czego słyną Włochy

  • Bamboccioni, czyli maminsynki na przeraźliwą skalę

Włoski termin „bamboccioni” oznacza osoby w wieku po 30. roku życia, które wciąż mieszkają z rodzicami. Ze względu na niedawny kryzys gospodarczy, zjawisko „maminsynków” w Italii osiągnęło niespotykany wcześniej poziom – a na mieszkanie z rodzicami po trzydziestce decyduje się co trzeci Włoch.

  • Makaron, czyli 70% całej europejskiej produkcji

Jeżeli mówimy o makaronie, wszystkie związane z takim krajem jak Włochy ciekawostki nie będą najmniejszym zaskoczeniem – Italia to najważniejszy producent makaronu, odpowiadający za 70% produkcji w całej Unii Europejskiej. We Włoszech produkuje się co roku 4 miliony ton pasty, wartej ok. 4 miliardy euro.

  • Rossi, czyli włoski Kowalski

Niemal 46 tysięcy włoskich rodzin nosi nazwisko Rossi. Mało? W takim razie spójrzmy na tych najbardziej zasłużonych:

  • Giovanni Francesco – rzeźbiarz na dworze króla Jana II Kazimierza,

  • Paolo – król strzelców mundialu w 1982 r.,

  • Valentino – jeden z najpopularniejszych motocyklistów,

  • Gaetano – kompozytor żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku,

  • Bruno – fizyk eksperymentalny.

Zabytki – bez Włoch nie byłoby UNESCO!

Jeżeli popatrzeć z dystansem na europejską cywilizację, widać wyraźnie, że czerpie ona z dwóch fundamentów: Rzymu i Grecji. Jednak współcześnie to właśnie Włochy pozostają kolebką cywilizacji – i to właśnie ten kraj posiada największą liczbę zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 54 pozycje, w tym m.in. rysunki naskalne w Val Camonica, Wenecja i Werona czy Syrakuzy. Dla porównania, Polska posiada jedynie 15 obiektów światowego dziedzictwa. Stąd też proste wnioski – Włochy to must-see każdego szanującego się podróżnika!

Oceń wpis!
[Ocen: 2 Średnia: 4.5]